Krst

Čo je potrebné vedieť, ak chcete dať pokrstiť dieťa vo farnosti Spišská Nová Ves?

Krst detí vo farnosti Spišská Nová Ves

• Požiadať o udelenie sviatosti krstu musia vždy len rodičia dieťaťa.
  • Zápis na krst je možné uskutočniť každý pracovný deň v čase podľa úradných hodín. Krst je nutné zahlásiť aspoň jeden týždeň pred plánovaným termínom krstu.
  • K zápisu je potrebné predložiť kópiu rodného listu dieťaťa, potvrdenie o cirkevnom sobáši rodičov, potvrdenie o prijatých sviatostiach krstných rodičov. V prípade, že rodičia nie sú tunajšími farníkmi (nebývajú vo farnosti Spišská Nová Ves), je potrebná aj licencia (dovolenie) ku krstu od farára miesta, kde sa rodičia zdržiavajú.
  • Dieťaťu má byť daný krstný rodič. Za krstného rodiča sa má brať iba jeden krstný otec alebo iba jedna krstná matka, alebo jeden krstný otec a jedna krstná matka.
  • Aby bol niekto pripustený na prijatie úlohy krstného rodiča, je potrebné:
  • aby zavŕšil šestnásty rok života;
  • aby bol katolík, ktorý už prijal Eucharistiu, pobirmovaný, a viedol život primeraný viere a úlohe, ktorú má prijať (nemôže byť rozvedený);
  • ak sú to manželia, tak musia žiť vo sviatostnom kresťanskom manželstve.
  • Krst sa vysluhuje v určené soboty o 11:30 vo Farskom kostole Nanebovzatia Panny Márie. V prípade, že obaja rodičia sú katolíci a žijú vo sviatostnom manželstve, je možné s povolením farára krstiť aj v nedeľu pri svätej omši vo farskom kostole o 10:30.
  • Termíny krstov v SNV 11/2018-06/2019 (kliknite pre zobrazenie dátumov)

• Príprava pred vysluhovaním sviatosti krstu (krstná náuka) sa koná v sobotu, v ktorú sa vysluhuje sviatosť krstu, o 8:00 v pastoračnej miestnosti farského úradu. Na tejto príprave sú povinní zúčastniť sa rodičia dieťaťa a tiež krstní rodičia.
  • K sviatosti zmierenia nech rodičia i krstní rodičia pristúpia v týždni pred krstom.

Krstná náuka pre rodičov a krstných rodičov sa koná v soboty, v ktoré sa vysluhuje krst (aj pre tých, ktorí majú krst pri nedeľnej svätej omši) vždy o 8:00 v pastoračnej miestnosti farského úradu.